no author
Denis Şchiopu
308 vizualizări 13 oct 2017

Cîrstea a învins-o, în optimi de finală, pe rusoaica Natalia Vihlianţeva, locul 69 WTA, scor 7-6 (14), 6-4, în două ore şi 12 de minute de joc.

În primul act, care a durat o oră şi 20 de minute, românca a salvat cinci mingi de set ale adversarei şi a concretizat cea de-a şasea oportunitate pe care a avut-o de a închide setul.

De-a lungul întâlnirii, Cîrstea a servit nouă aşi, a comis două duble greşeli şi a avut procentaje de reuşită la serviciu de 77 la sută cu prima minge şi 41 la sută cu cea de-a doua. Cîrstea a reuşit trei break-uri şi şi-a cedat serviciul de două ori.

Următoarea adversară a Soranei Cîrstea va fi jucătoarea slovacă Magdalena Rybarikova, principala favorită a competiţiei şi numărul 28 mondial, care a trecut de Carina Witthoeft, din Germania, scor 7-6 (4), 6-3.

Calificarea în sferturile probei de simplu este premiată la Linz cu 4.758 de euro 60 de puncte WTA. Prezenţa în semifinale i-ar putea aduce Soranei Cîrstea 9.113 euro şi 110 puncte.